Česká plavecká špička zavítala o tomto víkendu na Velkou cenu Chomutova

23.05.2011 19:28

O víkendu 21. a 22. května pořádal plavecký oddíl TJ Slávie Chomutov ve spolupráci s městem Chomutov tradiční 27. ročník Velké ceny Chomutova a 24. ročník Memoriálu Jaroslava Jezbery.

Závodu se zúčastnilo 29 oddílů z celé České republiky a 2 oddíly z Německa. Jednalo se o velice kvalitní závody, jelikož se jich zúčastnila téměř celá česká plavecká špička. K vidění byla taková jména jako jsou Petra Chocová, Lenka Jarošová, Tomáš Fučík, Jan Šefl nebo Petr Bartůněk. A nechyběla samozřejmě také domácí a nějlepší česká plavkyně současnosti Simona Baumrtová.

V hlavním závodě Velké ceny Chomutova, v disciplíně 200m polohově zvítězila v novém rekordu závodu časem 2:17,72 domácí plavkyně Simona Baumrtová. Druhé místo obsadila Lenka Jarošová z Bohemians Praha a třetí místo pak Markéta Straková z Plaveckého klubu Příbram. V můžích zvítězil plavec německého oddílu SSG Leipzig Philipp Sikatzki v čase 2:09,80 a zaostal tak necelé tři vteřiny za dosavadním rekordem Květoslava Sbobody z roku 2007. Druhé místo obsadil jeho oddílový kolega Felix Eigel a třetí místo obsadil Adam Liška z Chemičky Ústí.

V hlavním závodě Memoriálu Jaroslava Jezbery, zvítězila v disciplíně 200m polohově v čase 2:55,06 Kateřina Koutná z Plaveckého klubu Chemopetrol Litvínov. Druhé místo obsadila Lucie Spěváková z Plavecké Školy Louny a těsně za ní na třetí příčce, o pouhé 84 setiny, se umístila domácí Michaela Levová. V chlapcích ve stejné disciplíně zvítězil Jakub Dvořák ze Sportovního klubu Jazzmeni Žatec v čase 2:48,06. Druhé místo obsadil domácí plavec Jakub Volf a třetí místo také domácí závodník František Štemberk.

Kromě již zmíněného nového rekordu Simony Baumrtové v nedělní disciplíně 200m polohově jsme se mohli těšit i pohledem na další překonané rekordy. Simona k rekordu na 200m polohově přidala v neděli ještě rekord na 50m motýlkem a to v čase 28,81. Hned v sobotním dopoledním bloku padnul nový rekord závodu v disciplíně 200m prsa a to zásluhou skvělého výkonu Petry Chocové a času 2:36,48. Petra v odpoledním bloku přidala další rekord závodu, a to na poloviční 100m prsařské disciplíně. V tomto případě se časomíra zastavila na 1:10,87. V obou případech překonala své vlastní rekordy závodu z let 2004 a 2007.

V mužích jsme se dočkali dvou nových rekordů závodu. O jeden z nich se zasloužil vítěz hlavního závodu na 200m polohově, německý závodník oddílu SSG Leipzig Philipp Sikatzki. V disciplíně 100m znakem v čase 58,27 překonal o 37 setin rekord Tomáše Fučíka z roku 2007. V poslední disciplíně celého závodu na 200m znakem pak přesně o 1 vteřinu, tedy v čase 2:09,61, překonal dosavadní rekord z roku 2005 Adam Liška z Chemičky Ústí.

Z domácích závodníků pořadatelského oddílu TJ Slávie Chomutov se podařilo ještě několika dalším vystoupit na stupně vítězů. Celkem se domácím plavcům podařilo vybojovat 31 cenných umístění, z toho bylo 13 míst třetích, jedenáct míst druhých a 7 míst prvních. O dvě první místa se v disciplínách 200m polohově a 50m motýlkem postarala Simona Baumrtová. Mezi staršími plavci dokázal druhé místo obsadit Filip Škorvaga v disciplíně 200m prsa. Skvělá plavkyně, třináctiletá Štěpánka Šilhanová v silné konkurenci dospělých plavců dokázala skórovat hned čtyřikrát. Dvě druhá místa obsadila v kraulových disciplínách na 50m a 200m. Ve stejné disciplíně na 100m a 400m získala dvakrát místo třetí. Pěkné umístění na stupínku s číslem 2. si vyplavala ještě Radka Matuščínová za skvělý výkon na 200m trati motýlkem.

Další cenná umístění už sbírali pouze plavci ročníků 1999 a mladší. Parádních pět prvních příček posbíral Jakub Volf v disciplínách 50m, 100m a 200m volným způsobem a 100m prsa a znak. V disciplíně 100m polohově, kde získal „pouze“ druhou příčku, se musel sklonit před svým velkým kamarádem Jakubem Dvořákem z SK Jazzmani Žatec. Pět svých startů přetavil v umístění na stupních vítězů František Štemberk, který obsadil druhá místa v disciplínách 50m, 100m a 200m volným způsobem a třetí místa v disciplínách 100m znakem a 100m motýlem. V disciplíně hlavního závodu 200m polohově přišla nepříjemná diskvalifikace při obrátce prsa-kraul. Kvarteto třetích míst si posbírala Michaela Levová v disciplínách 100m kraul, 100m motýl, 100m znak a v hlavní disciplíně 200m polohově. Dvě třetí místa za 200m volným způsobem a 100 prsa a jedno druhé místo za 100m volným způsobem si vyplavala Eliška Vetýšková. Dvě stříbrné příčky obsadil Ondřej Slabihoud, to se mu podařilo v disciplíně 100m volným způsobem a v hlavní disciplíně 200m polohově.

Z našich nejmladších plavců byl nejvíce vidět 11ti letý Kristián Kolumber, který obsadil druhá místa v disciplínách 100m znak a 100m prsa. Jedno třetí místo přidala ještě Markéta Jenčková v disciplíně 50m volným způsobem.

Pořadatelský oddíl TJ Slávie Chomutov děkuje všem sponzorům, především pak Statutárnímu městu Chomutov a Severočeským dolům a.s., všem účastníkům a fanouškům v bazénu i na tribunách, za podporu a skvělý průběh a atmosféru celých závodů.